Wiosenne nawożenie trawnika - uwagi i porady

Wiosenne nawożenie trawnika - uwagi i porady

Trawnik wymaga regeneracji po zimie, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule.

Bardzo istotną kwestią jest nawożenie trawnika, bo wbrew pozorom nieumiejętne podejście do tematu, może narobić więcej szkody niż pożytku.

Kiedy pierwszy raz nawozić trawnik po zimie?

Oczywiście, wszystko uzależnione jest od pogody. Najczęściej jednak można to zrobić na przełomie marca i kwietnia, po pierwszym koszeniu. Jeśli synoptycy zapowiadają anomalia pogodowe, w tym śnieg, należy poczekać. Zanim jednak rozpoczniemy nawożenie, należy wykonać inne zabiegi pielęgnacyjne i w tym miejscu również odsyłam do poprzedniego artykułu.

Jakie najlepiej stosować nawozy wiosną?

Do nabycia w sklepach ogrodniczych są tzw. nawozy wiosenne albo startowe. Zawierają one większą ilość azotu, który odpowiedzialny jest za szybki i bujny wzrost trawy a także za soczyście zielony kolor. Podczas zimy azot jest wypłukiwany z trawy i dlatego istotne jest, aby zasilić nim glebę wiosną.

Oprócz azotu, tego typu nawozy posiadają również inne pierwiastki. Makroelementy, takie jak potas i fosfor oraz mikroelementy: Wapń oraz Magnez.

Fosfor poprawia kondycję systemu korzeniowego naszej trawy a potas, oprócz wpływu na wzrost, również uodparnia źdźbła na choroby czy przesuszenie.

Do nawożenia trawników możemy używać nawozów ogrodniczych uniwersalnych, na przykład Azofoskę, Hydrokomplex (Polifoskę) lub bardziej profesjonalnych do których zalicza się Florovit, Substral czy Fructus. Można również zastosować nawóz o przedłużonym działaniu Osmocote.

Gama produktów jest naprawdę duża i jest w czym wybierać.

Rodzaje nawozów ze względu na konsystencję.

W sprzedaży dostępne są nawozy w formie płynnej (do rozcieńczania z wodą), granulowane oraz pyliste. Dla amatorów zalecane jest stosowanie dwóch pierwszych rodzajów z uwagi na łatwiejsze ich rozprowadzanie. Nawozy w postaci granulek zawsze stosujemy na suchy trawnik. Jednak nie przesuszony. Dopiero po rozsypaniu nawozu obficie podlewamy. W przypadku nawodnienia automatycznego ustawiamy je na trzy pełne cykle.

Ważne uwagi dotyczące nawożenia trawnika

Podstawowa uwaga: więcej nie oznacza lepiej. Należy trzymać się wyznaczonych gramatur oraz rozprowadzać nawóz równomiernie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zbadanie gleby. Wówczas można dowiedzieć się, co jest jej najbardziej potrzebne, by trawnik (i nie tylko) dobrze się rozwijał. Glebę można sprawdzić w Okręgowych Stacjach Chemiczno-Rolniczych. Koszt badania gleby, w zależności od zakresu badań, może wynosić od kilkudziesięciu złotych do kilkuset.

Przenawożenie trawnika może okazać się dla niego zgubne, ponieważ następuje zbytnie zasolenie, które przeszkadza trawie w pobieraniu składników pokarmowych z gleby. Niekiedy może dojść nawet do spalenia darni, co skutkuje pojawieniem się żółtych i bardzo nieestetycznych pasków i plam na naszym trawniku.

Cenna uwaga: Jeżeli zakładamy trawnik z rolki, spytajmy producenta kiedy ostatnio dostarczona dla Państwa trawa z rolki była nawożona. Unikniemy niepotrzebnych kosztów lub popalenia trawnika z uwagi na podwójna dawkę nawozów.

Jeżeli chodzi o sposób nawożenia, jest sporo urządzeń wspomagających, a jeżeli mamy małą powierzchnię trawnika możemy to zrobić ręcznie.

Kategorie

  • Pielęgnacja trawy
  • Porady
  • Trawa z rolki
  • Bez kategorii

Ostatnie wpisy

  • Trawnik
  • Ogród
  • Trawa z rolki
  • Trawa rolowana

Złóż zamówienie

Formularz online