Jak przygotować trawnik do zimy?

Jak przygotować trawnik do zimy?

Zima to bardzo trudny okres dla naszych ogrodów. Jest to okres uśpienia trawników. Mróz może doprowadzić do zniszczenia Naszego trawnika i pracy którą włożyliśmy przez cały sezon wegetacyjny.

Najważniejsze czynności w jaki sposób przygotować trawnik do zimy

Koszenie trawy ma duże znaczenie, gdyż w niskiej temperaturze zbyt nisko ścięta trawa powoduje przemarzanie korzeni. Natomiast zbyt wysoka murawa i obfite opady śniegu mogą spowodować jej gnicie. Aby uniknąć tego typu przykrych niespodzianek na wiosnę, najlepiej jest przyciąć trawnik na ok. 4-5 cm wysokości.

Jesienne nawożenie

Diametralnie zmieniamy sposób nawożenia. Jak najmniej lub wcale azotu. Dostarczamy trawnikowi nawozy bogate w potas, pomoże mu zagęścić komórki, dzięki czemu trawa będzie odporniejsza na mróz. Nawożenie potasem możemy wykonywać do pierwszych przymrozków. Musimy być jednak pewni, że do gleby nie dostarczymy azotu, który stymuluje wzrost, który zimą powinien być wyhamowany. W ofercie jest cała gama nawozów jesiennych.

Sprawdź pH gleby

Niskie pH spowoduje, że trawa nie będzie pobierała składników odżywczych i nawet najlepsze nawozy nic nie pomogą. Rozsypanie niedużej ilości wapna na trawniku alkalizuje podłoże, dzięki czemu pH gleby staje się optymalne dla traw (pH w granicach 5,5-6,5 jest idealne dla większości gatunków traw). Wapnowanie wykonać możemy nawet zimą, o ile nie spadł jeszcze śnieg i ziemia nie jest zamarznięta. Wapno rozsypujemy cienką warstwą na całej powierzchni darni. Przed mrozem i na wiosnę wapno trafi do gleby modyfikując ją w pożądany sposób. Do wapnowania wybierzmy granulat co umożliwi nam precyzyjne rozsypanie po trawniku.

Oczyszczanie trawnika

Liście, skoszona trawa, owoce które pozostawimy na trawniku szybko zaczną gnić, a gdy przykryje je śnieg, powstaną idealne warunki do rozwoju grzybów uszkadzających darń. Proces gnilny powoduje wydzielanie ciepła i wody – to wzorowe warunki dla grzybów.

Usuwajmy je na bieżąco.

Kiedy spadnie śnieg, pamiętajmy żeby nie odgarniać go z trawnika, gdyż odśnieżanie może powodować mechaniczne uszkadzanie źdźbeł trawy, zamieranie liści oraz zbytnie ubicie ziemi i uciskanie korzeni w miejscach gdzie zrobimy zaspę ze śniegu. Śnieg jest ciężki, a w miejscu gdzie będzie ubity, będzie leżał długo pomimo wiosennych promieni słońca.

A jeśli dojdzie już do zniszczenia miejsc pokrytych trawą, to nie bawcie się w dosiewanie nasion, tylko zastanówcie się nad wymianą dziur i ubytków trawą z rolki. Efekt natychmiastowy.

Kategorie

  • Pielęgnacja trawy
  • Porady
  • Trawa z rolki
  • Bez kategorii

Ostatnie wpisy

  • Trawnik
  • Ogród
  • Trawa z rolki
  • Trawa rolowana

Złóż zamówienie

Formularz online