Subtelne piękno traw

Subtelne piękno traw

Trawa to nie tylko trawniki, ale także rośliny zdobiące nasze rabaty.

Obecnie nie ma chyba już ogrodu, w którym nie spotkalibyśmy traw ozdobnych. Ich różnorodność, zarówno pod względem pokroju, koloru i wielkości daje nieograniczone wręcz możliwości kompozycji. Nawet zieleń miejska coraz częściej projektowana jest z wykorzystaniem traw ozdobnych.

Czym kierować się przy wyborze traw do naszego ogrodu?

Jak wszystkie rośliny, tak i trawy ozdobne mają zróżnicowane wymagania środowiskowe. I tak na przykład trawy o dużych kwiatach i kolorowych liściach wymagają stanowisk nasłonecznionych, inne – w kolorach soczystej zieleni, lepiej wybarwiają się i radzą sobie w miejscach cienistych. Niektóre gatunki rozrastają się dość szybko i ekspansywnie, dlatego należy uwzględnić ten fakt przy doborze gatunku. Wśród nich znajdują się także takie, które osiągają wysokość nawet trzech metrów i możemy nieco się zdziwić, gdy z rachitycznej sadzonki wyrośnie nam ogromna kępa, która skutecznie zagłuszy inne rośliny. Trawy niskie bardzo silnie rozrastają się w poziomie, dlatego świetnie zadarniają skalniaki i skarpy. Ponadto trawy pięknie prezentują się, gdy podmuchy wiatru wprawiają jej w ruch i powodują przyjemny i kojący szum. Poza tym trawy są dość łatwe w utrzymaniu i nie mają tak dużych wymagań siedliskowych jak inne rośliny ozdobne. Bez względu na to, czy decydujemy się na ogród w stylu angielskim, wiejskim czy nowoczesnym, trawy ozdobne znajdą tam swoje miejsce.

Trawy ozdobne

  • Miskany chińskie (Miscanthus sinensis) – ich odmian jest bardzo wiele. Rosną strzeliście, niektóre osiągają imponujące rozmiary. Niektóre kwitną, a ich kwiaty przypominają pióropusze. Są łatwe w uprawie i godne tego, by poświęcić im odrębny artykuł.
  • Rozplenice japońskie (Pennisetum alopecuroides) – kępiaste trawy o cienkich liściach tworzące lejące kaskady o delikatnych, puszystych kwiatostanach, które utrzymują się na roślinie od lata do zimy. To trawa niezwykle elegancka, nadaje się także do posadzenia w donicach.
  • Turzyce (Carex) – kępiaste trawy, zimozielone lub częściowo zimozielone o równych, wąskich i lancetowatych liściach. Mogą dorastać nawet do 1 metra. W Polsce możemy spotkać około stu gatunków turzyc.
  • Kostrzewy (Festuca L.)– kostrzewa to nie tylko trawa tworząca nasze trawniki, ale także roślina ozdobna. Kwitnie od maja do lipca, a ilość gatunków szacuje się na około 450. Ich kolorystyka jest bardzo zróżnicowana i stanowią efektowny dodatek na naszych rabatach.

To są oczywiście tylko najpopularniejsze trawy, a każda z nich zasługuje na odrębny artykuł, w którym zwrócę uwagę na te, moim zdaniem, najpiękniejsze. Inny poświęcę mniej znanym, ale równie efektownym trawom.