Kostrzewa łąkowa

Kostrzewa łąkowa

Kostrzewa łąkowa (Festuca pratensis) należy do rodziny wiechlinowatych

i jest ona jedną z najważniejszych traw pastewnych. Na terenie naszego kraju występuje dość powszechnie.Tę trawę możemy spotkać dosłownie wszędzie.Na polanach, łąkach oraz wzdłuż dróg. Najlepszym środowiskiem dla jej rozwoju jest próchnicza, dość żyzna gleba o średniej wilgotności i obojętnym pH, umiarkowana wilgotność oraz dobrze nasłonecznione tereny, jednak niezbyt suche. Źle znosi zarówno zbyt duże mrozy, jak i wysokie temperatury, dlatego klimat umiarkowany jest dla niej optymalny.

Opis kostrzewy łąkowej

Trawa ta jest rośliną wieloletnią, luźnokępkową z wiązkowym systemem korzeni, których długość może dochodzić do 120 cm. Kostrzewa łatwo rozmnaża się wegetatywnie. Blaszka liściowa na wierzchu jest matowa i posiada wyraźne bruzdowanie, natomiast od spodu jest gładka i błyszcząca. Pochwy liściowe są otwarte i gładkie. Po przekwitnięciu kwiaty przekształcają się w ziarniaki, czyli owoce. Nasiona mają bardzo dużą siłę kiełkowania (80 – 98%), ale muszą znaleźć się nie głębiej niż 2-3 cm w glebie.

Walory użytkowe kostrzewy łąkowej

Najważniejszą zaletą tej trawy jest jej użyteczność. Pędy kostrzewy łąkowej zawierają cukry, białka oraz związki mineralne, dlatego kostrzewa należy do najbardziej wartościowych traw pastewnych. Oprócz tych walorów, kostrzewę łąkową dodaje się do mieszanek traw wysiewanych na naszych trawnikach. Inne odmiany kostrzewy, którym zostanie poświęcony odrębny artykuł, mogą być ozdobą ogrodu. Mnogość odmian, a jest ich ponad czterysta, sprawia, że każdy znajdzie wśród nich takie, które mu najbardziej odpowiadają i najlepiej pasują do pozostałych roślin.

Choroby kostrzewy łąkowej

Podobnie jak inne rośliny, tak i ta trawa narażona jest na choroby. Najczęściej spotykanymi są: mączniak prawdziwy, bakterie powodujące więdnięcie traw oraz pleśń pośniegowa. Aby im zapobiegać należy wysiewać ten rodzaj trawy na odpowiednim stanowisku, nabywać nasiona niezarażone patogenami oraz stosować właściwe nawożenie.

Kostrzewa łąkowa dość szybko rozpoczyna wiosenną wegetację, dlatego jest stosunkowo odporna na zachwaszczanie.

Trawę tę najlepiej wysiewać na terenach umiarkowanie wilgotnych, dobrze nasłonecznionych oraz takich, gdzie nie tworzą się zastoiska mrozowe. W takich miejscach kostrzewa nie tylko lepiej się rozwija, ale także jest mniej narażona na wszelkie choroby.

Kategorie

  • Pielęgnacja trawy
  • Porady
  • Trawa z rolki
  • Bez kategorii

Ostatnie wpisy

  • Trawnik
  • Ogród
  • Trawa z rolki
  • Trawa rolowana

Złóż zamówienie

Formularz online