Trawa z rolki kontra szkodniki

Trawa z rolki kontra szkodniki

Pędraki i drutowce

Objawy: trawa z rolki więdnie na dużych obszarach, również odchodzi płatami wraz z ziemią. Trawnik z rolki coraz częściej nawiedzają ptaki dziobiące w ziemi.

Najgroźniejszym wrogiem właścicieli trawników z rolki i trawników sianych są pędraki i drutowce. Pędraki to malutkie, ok. 6-milimetrowe larwy chrabąszcza odpowiadają za wymieranie całych placów trawy. Są żółtawe, charakterystycznie wygięte w literę „C”, a na brązowych główkach posiadają bardzo silny aparat zębowy. Z kolei drutowce to larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych. Drutowce osiągają długość 25 mm, a ich ciało, walcowate lub spłaszczone jest barwy żółtej lub brązowej. Oba typy szkodników żyją w glebie, gdzie żywią się korzeniami wygryzając w nich dziury. Tym samym wysysają z korzeni substancje odżywcze, a w miejscu przebywania trawa więdnie i powstają brunatne, nieatrakcyjne plamy. Obecność dużych ilości pędraków i drutowców pod naszym trawnikiem sygnalizuje również to, że trawa w tych miejscach wypada. Poza inwazją w warstwie korzeniowej trawy, pędraki i drutowce przyciągają żywiące się nimi ptaki i różne gryzonie. Dlatego musimy poświęcić czas na walkę z nimi.

Walka z pędrakami i drutowcami:

Pędraki i drutowce są ciężkie do wytępienia ze względu na swoje małe rozmiary oraz podziemny, ukryty tryb życia. Najlepiej jest zapobiegać niż walczyć, dlatego działania profilaktyczne powinny objąć częste grabienie trawnika i wybieranie dorosłych osobników, zwłaszcza wiosną, w okresie składania jaj. Ponadto populację pędraków i drutowców możemy ograniczyć wykonując aerację gleby za mechanicznych maszyn. Podstawą profilaktyki jest także skrupulatna pielęgnacją – w gęstym, mocno ukorzenionym trawniku dorosłe chrabąszcze będą miały problem, aby przebić się do gleby i złożyć jaja. Szkodniki te można ponadto usunąć przekopując filc i chwasty z trawy, które to są dla nich smakowitym pożywieniem. Możemy także sięgnąć po bardziej radykalne metody i wpuścić do ogrodu gryzonie. Ten przerażający pewnie dla wielu ogrodników sposób to wybranie mniejszego zła – za cenę kilkunastu kopców pozbędziemy się znacznej części robaków.

Środki chemiczne

Na trawnikach silnie opanowanych przez pędraki lub drutowce można zastosować pestycydy. Aby ułatwić przenikanie tych specyfików do warstwy korzeniowej należy trawnik z rolki dobrze wygrabić lub użyć werykulatora mechanicznego. Jest to oczywiście szkodliwy dla roślin i naszego zdrowia sposób, ale często jedyny skuteczny. Preparaty tego typu warto rozpylić na glebie jeszcze 2–3 tygodnie przed ułożeniem rolowanej trawy. Preparat należy rozrobić z wodą zgodnie z zaleceniami producenta i rozpylić na trawie.

Kategorie

  • Pielęgnacja trawy
  • Porady
  • Trawa z rolki
  • Bez kategorii

Ostatnie wpisy

  • Trawnik
  • Ogród
  • Trawa z rolki
  • Trawa rolowana

Złóż zamówienie

Formularz online