Podstawowe zasady pielęgnacji trawnika z rolki

Podstawowe zasady pielęgnacji trawnika z rolki

Koszenie trawnika z rolki

Wbrew pozorom, ta czynność także powinna odbywać się zgodnie z pewnymi zasadami. Często, chcąc zaoszczędzić czas, kosimy trawnik zbyt krótko. Zbyt niskie koszenie może spowodować, zwłaszcza podczas upałów, przesuszenie darni. Wyschnięte plamy mogą skutecznie zniweczyć nie tylko efekt soczyście zielonego trawnika, ale także osłabić źdźbła. Optymalna wysokość trawy to 3,5 cm – 5 cm. Podczas upalnych dni pozostawiamy trawę nieco wyższą, około 4 – 4,5cm. Podobnie kosimy darń w miejscach cienistych. Koszenie trawnika rozpoczynamy dość wcześnie, w zależności od aury, pierwsze koszenie możemy już wykonać w połowie marca. Najpierw kosimy trawnik raz na dwa tygodnie, następnie zwiększamy częstotliwość do jednego razu w tygodniu.

Nawadnianie trawnika z rolki

Właściwe nawadnianie to połowa sukcesu, aby nasz trawnik był gęsty, zielony i tworzył jednolity dywan w naszym ogrodzie. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście mechanizm automatycznego nawadniania. Instalację możemy uruchomić, gdy już nie należy się spodziewać zbyt silnych mrozów w nocy. Sprawdzamy poszczególne sekcje i ustawiamy centralkę. Trawa powinna być podlewana przynajmniej raz na dobę i otrzymywać od 3 do 5 litrów wody na metr kwadratowy. W czasie silnych upałów, nie należy ustawiać nawodnienia w godzinach pomiędzy 10.00 a 16.00. Krople wody zbierające się na źdźbłach pod wpływem działania promieni słonecznych mogą spalić trawę. Taką samą zasadę stosujemy podczas podlewania ręcznego. Najlepszymi porami dnia, by podlać nasz trawnik jest poranek i późne popołudnie. Podczas podlewania ręcznego, musimy pamiętać, by było ono równomierne i obfite.

Pielęgnacja trawnika to także nawożenie

Trawnik z rolki nawozimy 2-4 razy w ciągu sezonu. Najważniejsze jest nawożenie wiosenne oraz jesienne. Pamiętajmy, że trawa, wiosną i jesienią potrzebuje nieco innych składników odżywczych. Pierwsze nawożenie stosujemy po pierwszym koszeniu trawy. Ziemia nie może być zmarznięta ani zbyt wilgotna. Użycie zbyt dużej ilości nawozu lub nierównomierne rozsypanie może wypalić trawę. Przy nierównomiernym nawożeniu powstają również żółte pasy (mniejsza ilość nawozu), które psują estetykę trawnika. Po nawożeniu konieczne są 3 pełne cykle nawadniania. Działanie nawozu możemy zauważyć po około dwóch tygodniach. Szerzej na temat rodzajów nawozów do trawników i zawartych w nich składnikach niezbędnych do właściwego wzrostu trawy i jej pięknego wyglądu, omówię w następnym artykule.

Sprawdź naszą galerię trawników założonych z rolki

Kategorie

  • Pielęgnacja trawy
  • Porady
  • Trawa z rolki
  • Bez kategorii

Ostatnie wpisy

  • Trawnik
  • Ogród
  • Trawa z rolki
  • Trawa rolowana

Złóż zamówienie

Formularz online