Powiemy Ci, jakie choroby mogą nękać Twój piękny trawnik i co sprzyja ich rozwojowi.
Wbrew pozorom nawet zupełnie niewinne czynności wykonywane podczas rutynowej pielęgnacji mogą przyczynić się do rozwoju chorób trawy, jeśli robisz to nieumiejętnie.
Rozwojowi chorób grzybowych trawnika sprzyja cień i wilgoć. To właśnie w takich miejscach dochodzi najczęściej do porażenia trawy grzybami. Dlatego, jeśli masz w ogrodzie takie miejsca i chcesz, aby tam znajdował się trawnik, musisz zastosować specjalną mieszankę traw do miejsc cienistych lub położyć trawę z rolki dedykowaną takim siedliskom.
Chorobom grzybowym sprzyja także nieumiejętne podlewanie. Zbyt obfite lub zraszanie trawy późnym wieczorem. Wówczas tworzą się zastoiska wodne w pierwszym przypadku, w drugim zaś woda nie ma szansy żeby odparować lub należycie wsiąknąć w podłoże.
Powinieneś zwrócić także uwagę, aby nawozić trawnik odpowiednio często i w określonej gramaturze zalecanej przez producenta. Zarówno brak nawożenia trawnika, jak i przewożenie trawnika nie jest korzystne i może spowodować podatność na choroby.
Może się wydawać, że koszenie jest czynnością banalną. Jednak zwróć uwagę na podstawowe zasady. Sprawdzaj ostrość noży w kosiarce. Zbyt tępe zamiast cięcia będą szarpać źdźbła, a tak osłabiona trawa znacznie szybciej podda się chorobom grzybowym. Nie koś także trawy zbyt nisko, ponieważ narażasz ją na osłabienie i przesuszenie. Korzystaj również z zabiegu zwanego wertykulacją, który usunie zbędny filc i sprawi, że zarówno woda, jak i nawozy będą lepiej przyswajalne. Mocna, zdrowa trawa łatwiej obroni się przed atakami chorób. W kolejnym artykule przybliżymy Ci najczęściej występujące choroby trawiące nasze trawniki.
Czynniki sprzyjające rozwojowi tej choroby to duża wilgotność i wysoka temperatura. Najczęściej pojawia się po innych chorobach trawnikach. Osłabienie trawnika jest w tym przypadku czynnikiem bardzo mocno sprzyjającym tej chorobie. O błędach pielęgnacyjnych pisaliśmy poprzednio, jednak warto zwrócić uwagę czy nasz trawnik nie otrzymał zbyt dużej dawki azotu lub zbyt niskiej potasu. Zbyt wysokie pH gleby i zbierająca się woda także zwiększa ryzyko pojawienia się tej choroby trawy.
Jak ją rozpoznasz?
Przede wszystkim zapobiegać. Podstawą jest niedopuszczenie do pojawienia się choroby. Pamiętaj o zrównoważonym nawożeniu, sprawdzaj pH gleby, usuwaj nagromadzony w trawie filc, a trawę wysiewaj niezbyt gęsto i zgodnie z zaleceniami producenta.
To choroba cienistych trawników. Ciepło i wilgoć bardzo sprzyja rozwojowi tej choroby. Lubi gęste podłoże i zastoiska wodne. Jak ją rozpoznać?
Jak zapobiegniesz tej chorobie? Koś trawę dość nisko, przeprowadzaj zabieg wertykulacji usuwający filc, postaraj się dostarczyć nieco światła słonecznego poprzez przycięcie drzew i krzewów znajdujących się w pobliżu.
Ta choroba może pojawić się na Twoim trawniku w przypadku zbyt jednorodnego nawożenia. Poza tym, podobnie jak w przypadku wymienionych wyżej chorób czynnikiem sprzyjającym jest nadmierna wilgoć i brak światła.
Jak rozpoznać czerwoną nitkowatość? Charakterystycznym objawem są brązowe, jasne plamy, które po pewnym czasie zmieniają barwę na kolor żółty. W kolejnym etapie rozwoju na końcówkach źdźbła tworzą się różowe plechy, a trawnik zaczyna przybierać czerwony koloryt.
Rozpoznasz ją po ciemnych grzybowych kręgach na trawniku. Czynnikami sprzyjającymi są piaszczyste podłoże oraz wiek trawnika. Na starszych darniach choroba pojawia się zdecydowanie częściej.
Jak z wieloma chorobami grzybowymi, tak i w tym przypadku należy dotrzeć do źródła skażenia i usunąć strukturę grzybnię, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Pomoże tutaj zabieg usuwający flic oraz aeracja. Po tym ostatnim zabiegu należy trawnik obficie podlać, aby woda wniknęła głęboko w podłoże.