Co sprzyja rozwojowi chorób Twojego trawnika?

Co sprzyja rozwojowi chorób Twojego trawnika?

Powiemy Ci, jakie choroby mogą nękać Twój piękny trawnik i co sprzyja ich rozwojowi.

Co sprzyja rozwojowi chorób trawnika?

Wbrew pozorom nawet zupełnie niewinne czynności wykonywane podczas rutynowej pielęgnacji mogą przyczynić się do rozwoju chorób trawy, jeśli robisz to nieumiejętnie.

Zły dobór mieszanki traw

Rozwojowi chorób grzybowych trawnika sprzyja cień i wilgoć. To właśnie w takich miejscach dochodzi najczęściej do porażenia trawy grzybami. Dlatego, jeśli masz w ogrodzie takie miejsca i chcesz, aby tam znajdował się trawnik, musisz zastosować specjalną mieszankę traw do miejsc cienistych lub położyć trawę z rolki dedykowaną takim siedliskom.

Podlewanie trawnika - może robisz to źle?

Chorobom grzybowym sprzyja także nieumiejętne podlewanie. Zbyt obfite lub zraszanie trawy późnym wieczorem. Wówczas tworzą się zastoiska wodne w pierwszym przypadku, w drugim zaś woda nie ma szansy żeby odparować lub należycie wsiąknąć w podłoże.

Nawożenie trawnika – umiar wskazany

Powinieneś zwrócić także uwagę, aby nawozić trawnik odpowiednio często i w określonej gramaturze zalecanej przez producenta. Zarówno brak nawożenia trawnika, jak i przewożenie trawnika nie jest korzystne i może spowodować podatność na choroby.

Koszenie trawnika – nie dla wszystkich oczywiste

Może się wydawać, że koszenie jest czynnością banalną. Jednak zwróć uwagę na podstawowe zasady. Sprawdzaj ostrość noży w kosiarce. Zbyt tępe zamiast cięcia będą szarpać źdźbła, a tak osłabiona trawa znacznie szybciej podda się chorobom grzybowym. Nie koś także trawy zbyt nisko, ponieważ narażasz ją na osłabienie i przesuszenie. Korzystaj również z zabiegu zwanego wertykulacją, który usunie zbędny filc i sprawi, że zarówno woda, jak i nawozy będą lepiej przyswajalne. Mocna, zdrowa trawa łatwiej obroni się przed atakami chorób. W kolejnym artykule przybliżymy Ci najczęściej występujące choroby trawiące nasze trawniki.

Jakie choroby najczęściej dotykają trawniki i w jaki sposób je rozpoznać?

Zgorzel siewek

Czynniki sprzyjające rozwojowi tej choroby to duża wilgotność i wysoka temperatura. Najczęściej pojawia się po innych chorobach trawnikach. Osłabienie trawnika jest w tym przypadku czynnikiem bardzo mocno sprzyjającym tej chorobie. O błędach pielęgnacyjnych pisaliśmy poprzednio, jednak warto zwrócić uwagę czy nasz trawnik nie otrzymał zbyt dużej dawki azotu lub zbyt niskiej potasu. Zbyt wysokie pH gleby i zbierająca się woda także zwiększa ryzyko pojawienia się tej choroby trawy.

Jak ją rozpoznasz?

 • Młode siewki na świeżo założonym trawniku usychają, a ich korzenie są porażone.
 • Na Twoim trawniku pojawiają się puste placki
 • Na źdźbłach pojawia się śluz
 • Na Twoim trawniku występują przebarwienia od szarości do ciemnej czerwieni
 • Nawet niewielki uraz mechaniczny powoduje wypadanie trawy.

Przede wszystkim zapobiegać. Podstawą jest niedopuszczenie do pojawienia się choroby. Pamiętaj o zrównoważonym nawożeniu, sprawdzaj pH gleby, usuwaj nagromadzony w trawie filc, a trawę wysiewaj niezbyt gęsto i zgodnie z zaleceniami producenta.

Mączniak właściwy

To choroba cienistych trawników. Ciepło i wilgoć bardzo sprzyja rozwojowi tej choroby. Lubi gęste podłoże i zastoiska wodne. Jak ją rozpoznać?

 • Twoja trawa nabierze szarawego kolorytu z powodu pojawiającego się nalotu na źdźbłach

Jak zapobiegniesz tej chorobie? Koś trawę dość nisko, przeprowadzaj zabieg wertykulacji usuwający filc, postaraj się dostarczyć nieco światła słonecznego poprzez przycięcie drzew i krzewów znajdujących się w pobliżu.

Czerwona nitkowatość

Ta choroba może pojawić się na Twoim trawniku w przypadku zbyt jednorodnego nawożenia. Poza tym, podobnie jak w przypadku wymienionych wyżej chorób czynnikiem sprzyjającym jest nadmierna wilgoć i brak światła.

Jak rozpoznać czerwoną nitkowatość? Charakterystycznym objawem są brązowe, jasne plamy, które po pewnym czasie zmieniają barwę na kolor żółty. W kolejnym etapie rozwoju na końcówkach źdźbła tworzą się różowe plechy, a trawnik zaczyna przybierać czerwony koloryt.

Czarcie kręgi

Rozpoznasz ją po ciemnych grzybowych kręgach na trawniku. Czynnikami sprzyjającymi są piaszczyste podłoże oraz wiek trawnika. Na starszych darniach choroba pojawia się zdecydowanie częściej.

Jak z wieloma chorobami grzybowymi, tak i w tym przypadku należy dotrzeć do źródła skażenia i usunąć strukturę grzybnię, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Pomoże tutaj zabieg usuwający flic oraz aeracja. Po tym ostatnim zabiegu należy trawnik obficie podlać, aby woda wniknęła głęboko w podłoże.

Kategorie

 • Pielęgnacja trawy
 • Porady
 • Trawa z rolki
 • Bez kategorii

Ostatnie wpisy

 • Trawnik
 • Ogród
 • Trawa z rolki
 • Trawa rolowana

Złóż zamówienie

Formularz online