Turzyce – jest w czym wybierać cz.II

W gąszczu gatunków i odmian turzyc, łatwo się pogubić, dlatego opowiem o kilku z nich.

Wśród tych traw, jakimi są turzyce, możemy spotkać odmiany bardzo dekoracyjne i eleganckie, jak i nieco mniej efektowne, stosowane w ogrodach naturalistycznych. Przedstawię kilka odmian, które były najczęściej wybierane przez klientów oraz mniej znane, ale zapewne dlatego, że stanowią pewną nowość.

 

Odmiany:

Carex oshimensis ‘Evergold’

– osiąga wysokość sięga około 20 cm. Jest zimozielona. Wzdłuż wąskich listków przebiega kremowy pasek. Trawa ta lubi dość wilgotne stanowiska, dobrze rośnie zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych.

trawa z rolki

Carex oshimensis ‘Evergold’

Carex morrowii ‘Variegata’– jedna z najbardziej lubianych traw przez ogrodników i projektantów ogrodów. Zimozielona trawa o kremowych obwódkach. Lubi miejsca półcieniste i dość wilgotne. Nie lubi stanowisk zbyt wietrznych, bo ma tendencje do przemarzania podczas zimowych wiatrów.

Carex comans’Frosted Curls’ – posiada srebrny połysk, a jej wysokość dochdzi do 30 cm. Lubi stanowiska półcieniste, niezbyt mokre, ponieważ nie lubi nadmiernej wilgoci.

Carex elata ‘Aurea’– w przeciwieństwie do poprzedniej trawy, ta, dla odmiany, lubi stanowiska wilgotne. Jest dekoracyjna o żółtawym odcieniu.

Carex muskingumensis ‘Ice Fountains’ – trawa o kępiastym pokroju, o biało-zielonych liściach. Podobnie jak ‘Aurea’ lubi miejsca wilgotne.

Carex pendula ‘Moonraker’ – zwisająca trawa o z kremowymi przebarwieniami. Zimozielona i dorastająca do 1 metra. Lubi gleby wilgotne, dość żyzne oraz półcieniste miejsca.

trawa z rolki

Carex-morrowii-‘Variegata’

 

 

Carex flagellifera ‘Bronzita’ – trawa o liściach w kolorycie brązu, dorasta do 20 cm. Ponieważ lubi przemarzać, warto znaleźć dla niej miejsce dość zaciszne, na zimę warto je okrywać.

>Carexbuchananii> –  dorasta do 80 cm wysokości tworząc kępy zimozielonych, bardzo cienkich, wyprostowanych i brązowych liści, które sprawiają wrażenie uschniętych.

Carex morowii ‘Green Dance’– soczyście zielona z połyskliwymi liśćmi. Jest dość niska, zadraniająca, jednak o umiarkowanej ekspansywności.

To tylko niektóre odmiany turzyc. Trawy te, z uwagi na zróżnicowany wzrost, jak i kolorystykę, nadają się na skalniaki i na rabaty, by urozmaicić kompozycje kwiatowe, jak również do donic zdobiących nasze ogrody czy tarasy. Na pewno każdy znajdzie w nich odmianę, która skradnie mu serce, zwłaszcza, że ich pielęgnacja nie wymaga zbyt dużego wysiłku.

trawa z rolki

carex-buchananii

trawa z rolki

Carex-comans’Frosted-Curls’

trawa z rolki

Carex-elata-‘Aurea’

Carex-flagellifera-‘Bronzita’

Carex-flagellifera-‘Bronzita’

Carex-morowii-‘Green-Dance’

Carex-morowii-‘Green-Dance’

trawa z rolki

Carex-muskingumensis-‘Ice-Fountains’

trawa z rolki

Carex-pendula-‘Moonraker’

 

Comments are closed.