Turzyce – jest w czym wybierać – cz.I

Turzyce (Carex) to trawy niezwykle dekoracyjne o uniwersalnym zastosowaniu.

Gatunków i odmian turzyc jest niezwykle wiele i różnią się one zarówno pokrojem, jak i kolorystyką. Wśród nich są trawy zimozielone i częściowo zimozielone. Należą do rodziny ciborowatych (Cyperaceae). Niektóre z nich rosną w stanie naturalnym, na przykład turzyca leśna, bagienna, biała, pospolita lub mocna.

trawa z rolki

turzyca-umbrosa

Turzyce świetnie komponują się z innymi roślinami i nadają się zarówno do ogrodów w stylu japońskim, wiejskim czy angielskim.

Trawy te różnią się od siebie zarówno wyglądem, jak i wymaganiami stanowiskowymi. Niektóre wyrastają do wysokości 20-30 cm, ale są i takie, których wysokość sięga 70 cm. Najbardziej popularne turzyce do ogrodów mają barwne ulistowienie, często paskowane lub nakrapiane.

Wymagania

Wśród turzyc przeważają takie, które lubią stanowiska słoneczne lub półcieniste, chociaż zdarzają się i takie, które preferują cień. Pod względem glebowym trawy te najlepiej rozwijają się w próchniczym i dość wilgotnym podłożu, nie mniej jednak radzą sobie także w nieco mniej żyznych glebach. Podczas suszy trawy te należy podlewać.

Wiosną turzyce przycinamy trawy na wysokości 5-15 cm, w przypadku traw zimozielonych usuwamy jedynie przyschnięte liście.

Podobnie jak inne trawy, turzyce są dość odporne na szkodniki i choroby. Jeśli dochodzi do porażenia tych traw, najczęściej atakowane są przez rdze i mączniaka. Niekiedy pojawiają się mszyce.

Wybrane gatunki turzyc

trawa z rolki

turzyca-sylvatica

– Turzyca leśna (Carex sylvatica) – tworzy kępy dorastające do 70cm wysokości. Kwitnie wiosną, najlepiej radzi sobie w półcieniu na wilgotnych stanowiskach.

– Turzyca czarna (pospolita) (Carex nigra) – gatunek mrozoodporny i zimozielony, dorasta do 50 cm.

– Turzyca zwisła (Carex pendula) – gatunek zimozielony, dorasta do 150 cm.

– Turzyca Buchanana (Carex buchananii) – gatunek zimozielony, dorasta do 60 cm, bardzo dekoracyjna. Liście tej turzycy mają brązowe liście z odcieniami miedzi i czerwieni.

– Turzyca Graya (Carex gravi) – gatunek zimozielony, dorasta do 90 cm.

– Turzyca cienista (Carex umbrosa) – gatunek mrozoodporny, zimozielony, preferuje stanowiska półcieniste.

 

trawa z rolki

turzyca-pendula

trawa z rolki

turzyca-nigra

trawa z rolki

turzyca-gravi

trawa z rolki

turzyca-buchanani

Comments are closed.