Ciekawy pomysł Toyoty na trawę z rolki

Zielone dachy, nazywane także odwróconymi, to rodzaj pokrycia dachowego w postaci trawy czy innych elementów zielonych. Zieleń może występować zarówno na dachach płaskich, jak i spadzistych. Walorami tego zagospodarowania jest możliwość stworzenia zielonej oazy nawet w wielkich miastach.Oczywiście zanim pomyślimy o zielonym dachu, należy przede wszystkim sprawdzić, czy możemy go zainstalować na naszym domu. Niezbędne jest określenie nośności dachu,Intensive-Grass-Green-Roof-2011-e1392043758347 ponieważ tego typu instalacja stanowi duży ciężar.

Zielone dachy dzielimy na :

– Intensywne – składają się z roślin ozdobnych, mają kilka warstw technicznych, są ciężkie, dlatego wymagają wytrzymałej konstrukcji, regularnej pielęgnacji.

– Ekstensywne (EGR)

– są lżejsze i rośliny zajmują duży obszar, jednak o mniejszej sile wzrostu i różnorodności.

case-03

Warstwy zielonego dachu:

– Warstwa wegetacyjna

– w zależności od gatunków roślin i sposobu ich ukorzeniania, może mieć grubość od kilku cm do nawet pół metra.  Warstwie tej znajduje się tłuczeń, perlit, keramzyt i torf. W sprzedaży można znaleźć ziemię przeznaczoną specjalnie do tego celu.

– Warstwa filtracyjna

– najczęściej stosujemy do tego celu geowłókninę odporną na działanie niskich temperatur.

– Warstwa drenażowa

– służy do odprowadzania nadmiaru wody. Z reguły usypujemy ją ze żwiru, grysu lub specjalnego tworzywa sztucznego. W ogrodach intensywnychIMG_2884 warstwa ta powinna mieć grubość ok. 30 cm, w ekstensywnych do 10cm.

– Warstwa ochronna

– zabezpiecza przed przerastaniem korzeni.

– Warstwa termo i hydroizolacyjna

– zapobiega przesiąkaniu i wykonuje się ją ze specjalnej mocnej i wodoodpornej maty.

Ciekawy pomysł z koncernu Toyoty

tm9O zaletach ekologicznych zielonych dachów napisano
już wiele, jak również o technologii ich wykonania. My chcemy napisać o ciekawym rozwiązaniu, które wymyślono w… koncernie Toyoty.

Toyota Roof Garden (podmiot zależny od TMC) opracował specyficzną rolkę trawy przeznaczoną specjalnie na zielone dachy.
Technologia w jakiej opracowano matę TM9 na której rośnie trawa, jest objęta tajemnicą producenta. Jest to giętkie tworzywo z liczną perforacją, dzięki czemu do korzeni trawy dociera wilgoć i składniki odżywcze. Rodzaj wysiewanej na takiej rolce trawy charakteryzuje się niskim wzrostem i nie wymaga częstego koszenia ( trawa Korai shiba). Tę odmianę trawy wystarczy kosić raz w roku.

Trawa modułowa uprawiana na specjalnych matach ma szansę gościć nie tylko na zielonych dachach, na zewnątrz. Naukowcy pracują nad udoskonaleniem wynalazku, aby moduły trawiaste TM9 mogły zastąpić posadzki w naszych domach. Jakkolwiek trawa z rolki tego typu, miałaby szansę z uwagi na rozwiązania dotyczące dostarczania niezbędnych składników do korzeni, tak problem może się pojawić, jeśli chodzi o dostęp do światła. Na tę chwilę nie potrafimy sobie tego wyobrazić, ale myślę, że czytający niegdyś Kurta Vonneguta nie potrafili sobie wyobrazić rozwijanych dywanów z trawy.

artificial-grass-green-roof-1024x768 green_roof_2

Comments are closed.