Dowiesz się co to są topiary i czy trawę z rolki można wykorzystać do tworzenia tego typu form.

Grass-Swans

Topiary robią się coraz bardziej znane w naszym kraju

, chociaż dla wielu termin ten jest wciąż zupełnie 4817823942_070713df70_bobcy. Słowo pochodzi z łacińskiego  „Topiarus”, co można przetłumaczyć jako twórca krajobrazu. Obecnie tą nazwą określamy rzeźby z roślin. Dzięki dużej wprawie i inwencji twórczej powstają figury geometryczne lub bardziej dziwaczne formy, zdobiące nasz ogród. W wielu krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych tworzenie topiarów urosło do rangi sztuki. Artyści, specjalizujący się w tej dziedzinie dotychczas wykorzystywali wieczniezielone bukszpany, tuje, ostrokrzewy i cisy. Coraz częściej jednak sięgają po inny materiał roślinny albo mieszają różne gatunki, aby urozmaicić swoje dzieła.

W tym zacnym gronie znalazła się także trawa, zarówno z rolki

, jak i z siewu. Pomysł wydaje się być dość oryginalny i zapewne  ciężko Ci wyobrazić sobie  topiary z trawy rolowanej czy jakiejkolwiek. Tymczasem coraz popularniejsze stają się siedziska i geometryczne formy, które zdobią w sposób dość oryginalny ogrody. „Śniadanie na trawie” zaczyna nabierać nowego znaczenia, bo nie musi wiązać się z siedzeniem na kocu z podwiniętymi nogami. Ławki, kanapy, stoliki ogrodowe, a nawet fikuśne fotele mogą być pokryte trawą. Trawa może być także wykorzystywana do tworzenia typowo ozdobnych rzeźb niewątpliwie nadając oryginalności Twojemu otoczeniu.f48c85237d89f26348a5bb00f6371a84

Trochę historiiGrass-Livingroom

Pierwsze topiary pojawiły się około 2000 lat temu w rzymskich ogrodach.

Równie długą historię mają one w Chinach i Japonii, znane bardziej pod nazwami penjing i bonsai. Te ostatnie stanowiły nieodzowny element japońskich ogrodów Zen. Elementy tego typu zdobyły w Europie popularność w XVI wieku i były wykorzystywane do formowania tarasów i obwódek. Wraz z nastaniem mody na naturalistyczne ogrody angielskie, popularność topiarów znacznie spadła, zwłaszcza wśród snobistycznej arystokracji, jednak na wsiach wciąż funkcjonowali ogrodnicy praktykujący to rzemiosło. W XX wieku topiary rozpowszechnił… Walt Disney odtwarzając w Disneylandzie postacie z filmów i kreskówek. Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Chinach, w 2008 roku urządzono nawet specjalną wystawę roślinnych rzeźb.

fc65f24ba5182406a2878d02dfb58a5bOd kilku lat twórcy topiarów wykorzystują jako materiał trawę. Zobacz sam, co można wyczarować z rolowanej i sianej trawy.f48c85237d89f26348a5bb00f6371a84

Zapraszamy Cię również do kolejnych artykułów na naszym blogu. Następny poświęcimy podbijającym serca miłośnikom ogrodów, zielonym dachom. Tam również zawitała trawa z rolki.

940x627_21A4523Lives-of-Grass

Comments are closed.