Trawnik ogrywa bardzo ważną rolę na naszej posesji.

Dobrze utrzymany jest nie tylko wizytówką naszego otoczenia, ale ma także funkcje praktyczne.Wzbogaca otoczenie w tlen i parę wodną, a latem obniża temperaturę przy gruncie.

W zależności od przeznaczenia, możemy spotkać różne rodzaje trawników z rolki.

Trawnik z rolki rekreacyjny

– najczęściej zakładane trawniki na naszych działkach. Z reguły taki trawnik ma średniej wielkości powierzchnię. Trawa z rolki jest wówczas nie tylko elementem dekoracji, ale także stanowi miejsce relaksu i wypoczynku. Dlatego trawa z rolki wykorzystana do montażu takiego trawnika powinna być odporna na deptanie. Pod względem wymogów pielęgnacyjnych, trawnik taki kosi się średnio co siedem – dziesięć dni. Trawa z rolki w takich trawnikach dobrze rośnie w miejscach słonecznych oraz półcieniu. Mieszanka do wysiewu trawy z rolki przeznaczonej do tego typu trawników zawiera kostrzewy czerwone, życice trwałe oraz kostrzewy trzcinowe. Trawa z rolki na trawniki rekreacyjne może także rosnąć na skarpach i pagórkach. W takich miejscach jest szczególnie polecana, ponieważ wysiew trawy w miejscach o dużym kącie nachylenia, może nastręczyć wiele trudności, na przykład podczas deszczu nasiona trawy często spływają i wówczas w niektórych miejscach mogą, po wzejściu trawy, pojawić się puste place, co nie wygląda zbyt estetycznie. Trawa z rolki eliminuje tego typu problem. Należy także pamiętać, że w miejscach, gdzie panuje głęboki cień w naszym ogrodzie, trzeba dobrać właściwą mieszankę traw dostosowaną do takich warunków.

Trawnik z rolki sportowy

– jak nie trudno się domyślić taki trawnik służy wszelkiej działalności sportowej i jest bardzo silnie eksploatowany. Wymaga także większych nakładów na utrzymanie go we właściwej formie. Trawniki z rolki typu sportowego powinny być koszone co najmniej dwa, trzy razy w tygodniu. Dlatego też, jeśli mamy do czynienia z trawnikiem przydomowym, lepiej rozważyć założenie trawniki z rolki typu rekreacyjnego.

 

Trawnik z rolki parkowy

– nadaje się na duże, niejednorodne powierzchnie. Najczęściej jest zakładany wokół zakładów przemysłowych czy wzdłuż dróg i nie wymaga zbyt dużych nakładów pracy. Trawę z rolki typu parkowego możemy kosić tylko dwa razy w miesiącu. Trawa z rolki tego typu dobrze sobie radzi w trudnych warunkach pogodowych, na przykład w okresie słabych opadów lub w miejscach nieco zacienionych. Takie trawniki jednak nie nadają się do silnej eksploatacji.

 

Trawniki ozdobne

– tego typu trawniki mają jedynie walory estetyczne i wymagają dużych nakładów pielęgnacyjnych. Stanowią doskonałe tło dla elementów architektonicznych oraz rabat kwiatowych. Taka trawa musi mieć bardzo dobrze oczyszczone i wzbogacone podłoże oraz wymaga częstego koszenia. Najczęściej tego typu trawniki mają niewielką powierzchnię i zakładane są w miejscach dobrze nasłonecznione oraz nienarażone na deptanie.

 

Comments are closed.