Podlewanie trawnika to z pozoru prosta czynność.

Niewątpliwie trzymanie w dłoni węża ogrodowego czy uruchomienie automatycznego nawadniania nie należy do czynności skomplikowanych.

Należy jednak pamiętać o kilku zasadach podlewaniatrawnika z rolki. Przypomnienie tych prawideł na pewno pomoże nam uniknąć błędów. A takie upały jak ostatnio wymagają regularnego nawilżania naszego ogrodu.

Kiedy podlewamy trawnik z rolki?

Najlepszą porą dnia jest poranek oraz wczesny wieczór. Nie należy podlewać trawnika w ciągu dnia, gdy słońce jest najsilniejsze. Wbrew pozorom podlewając w południe wcale nie pomagamy naszej trawie. Bez względu na to, czy jest to trawnik siany czy trawnik z rolki. Gromadzone na źdźbłach krople wody mogą podziałać jak soczewka ogniskowa i uszkodzić darń. Taki trawnik na pewno nie będzie wyglądał ładnie oraz będzie bardziej podatny na choroby i grzyba.

Wczesnym wieczorem słońce już nie jest tak ostre i wówczas podobne niebezpieczeństwo nie istnieje, jednak należy pamiętać, aby pora nie była zbyt późna, ponieważ woda wówczas nie wchłania się zbyt dobrze, wilgoć utrzymuje się zbyt długo na źdźbłach i może dochodzić

Wieczorem, gdy słońce chyli się ku zachodowi, niebezpieczeństwo wypalenia części rośliny nie istnieje, woda nie wyparowuje zbyt szybko i zostanie lepiej wchłonięta przez glebę. Jednak istotne jest, aby nie robić tego zbyt późno, gdyż wówczas wilgoć na roślinach utrzymuje się zbyt długo i są wówczas bardziej podatne na rozwój chorób grzybowych.

Zapotrzebowanie na wodę trawy z rolki

Gatunki traw typu kostrzewa czerwona lub owcza zużywają mniej wody, niż szerokolistne na przykład wiechliny lub rajgras. Zapotrzebowanie na wodę jest największe w czasie największych przyrostów masy traw (wiosną i późnym latem).
Oczywiście, podstawowe znaczenie dla określenia ilości i terminu podlewania ma rodzaj gleby, oraz termin spodziewanych opadów. Dojrzały trawnik trzeba koniecznie podlać, gdy ziemia jest wyschnięta na głębokość ok. 3 cm.
Jednak mniej szkody wyrządzi niewielkie przesuszenie niż ciągły nadmiar wody. Po podlaniu ziemia powinna być wilgotna do głębokości 10-15cm.

Zapotrzebowanie dzienne traw na wodę wynosi od 0,5 do 3 ( max 7) litrów na 1 m2. Zależy to od gatunków traw, temperatury, nasłonecznienia i wiatru.
W identycznych warunkach zapotrzebowanie na wodę może być różne, zależy bowiem od grubości darni, głębokości systemu korzeniowego, wysokości koszenia i sposobu użytkowania trawnika

trawa z rolki olsztyn

trawa z rolki olsztyn

trawa z rolki olsztyn

Comments are closed.