Pleśń śniegowa. Jak jej uniknąć i jak ją zwalczać?

Pleśń śniegowa to choroba w Naszym ogrodzie, wynikająca głównie z zaniedbań pielęgnacyjnych

Pleśń śniegowa na trawniku

Pleśń śniegowa na trawniku pojawia się wtedy, gdy na trawie przez długi czas zalega śnieg.

Pleśń śniegowa pojawia się na trawniku najczęściej po stopnieniu śniegu. Ta choroba trawnika rozwija się pod śniegiem w czasie wiosennych roztopów, szczególnie wtedy, gdy pokrywa śniegowa utrzymuje się dość długo i wolno topnieje. Ciepło i wilgoć to idealne warunki do rozwoju grzyba wywołującego pleśń śniegową. Objawami tej choroby trawnika jest biała pleśń pokrywająca źdźbła trawy. Z czasem źdźbła masowo zamierają i na trawniku pojawiają się brązowe plamy.

Pleśń śniegowa

Najgorszą rzeczą dla naszego trawnika, jaką możemy zrobić to udeptywanie ścieżek, gdy znajduje się na nim jeszcze śnieg wczesną wiosną. Chorobie pleśniowej sprzyja także nadmierne nawożenie jesienne trawnika, szczególnie nawozami z dużą dawką azotu, jak również pozostawienie wysoko skoszonego trawnika na zimę. Pleśń rozwija się tuż pod śniegiem, tworząc brunatną grzybnię z białym nalotem. Z czasem kostrzewy i życice, które są najbardziej podatne, tracą część nadziemną całymi połaciami przestrzeni. Rośliny bardzo trudno się regenerują po takim chorobliwym zakażeniu, a czasem trzeba wymienić cały trawnik. 

Pleśń śniegowa zapobieganie

Najlepszą metodą uniknięcia pleśni śniegowej jest odpowiednie przygotowanie trawnika do zimy. W tym celu nawozimy trawnik w sierpniu specjalnymi nawozami (tzw. jesiennymi, o niskiej zawartości azotu oraz wysokiej zawartości fosforu i potasu). Warto także jesienią nisko skosić trawnik i dokładnie go wygrabić, aby po pierwszych opadach śniegu nie znajdowały się na trawie liście.

Jak zwalczyć pleśń śniegową?

Przede wszystkim należy dokładnie wygrabić cały trawnik, pomaga też aeracja i wertykulacja trawnika. Podczas tych zabiegów dokładnie usuniemy wszystkie zainfekowane źdźbła.

W miejscach, gdzie infekcja jest wyjątkowo duża, należy usunąć całą chorą połać trawnika, usuwając również ziemię spod niej na głębokości około 4 – 6 cm. W te miejsca należy nawieźć nową ziemię i wysiać mieszankę traw regeneracyjnych.

Cały trawnik opryskujemy preparatem Polyversum WP, rozpuszczając 2 g tego preparatu w około 5 litrach wody. Taka ilość roztworu wystarczy na około 100 m² trawnika. Polywersum WP można też stosować zapobiegawczo w okresie jesiennym.

W miejsce usuniętej darni możemy zastosować trawnik z rolki, kupując kilka metrów i odpowiednio montując go uzyskamy ładny i szybki efekt

trawa z rolki
trawa z rolki

Comments are closed.