Moje TOP 10 traw ozdobnych. Numer jeden – trawa pampasowa

Wśród ogromu traw, każdy znajdzie takie, które najbardziej mu odpowiadają.


Ten ranking jest czysto subiektywny. Są to trawy, które skradły moje serce, a być może i Wam spodobają się na tyle, by spróbować je wykorzystać do swoich kompozycji w ogrodzie.

Trawa pampasowa ‘Pumila’ (Cortaderia selloana ‘Pumila’)

– należy do rodziny wiechlinowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej (Argentyna, Brazylia). Trawa pampasowa – to przede wszystkim dekoracyjne kwiatostany przypominające gęste pióropusze. Tworzy kępy o wąskich i dość sztywnych liściach pokrytych ostrymi ząbkami. Większość odmian dorasta do 2-3 metrów, ale można znaleźć także odmiany niższe, dorastające zaledwie do 1 metra, co zapewne ucieszy właścicieli mniejszych ogródków. Kwitnie od lata do jesieni, od trzeciego roku od posadzenia.

Wymagania glebowe i stanowiskowe dla trawy pampasowej.

Trawa pampasowa lubi słoneczne stanowiska. Najlepiej rośnie w żyznych glebach i przepuszczalnych. Lubi, gdy jest wilgotno, ale jedynie w okresie letnim. Z uwagi na skłonności do przemarzania, w okresie zimowym takie stanowisko może okazać się dla tej trawy szkodliwe. Trawa pampasowa nie lubi przesadzania i wykopywania z uwagi na dość delikatny system korzeniowy. Jeśli posadzimy tę roślinę w donicy, wówczas na okres chłodów przenosimy ją do pomieszczenia. Ważne, aby wewnątrz było dostateczna ilość światła i niezbyt wysoka temperatura. Odmiana ‘Pumila’ należy do odmian nieco odporniejszych na mróz.

Dlaczego trawa pampasowa?

Mimo tego, że trawa pampasowa ma tendencje do przemarzania i wymaga okrycia na zimę, warto pomyśleć o jej posadzeniu. Jest niezwykle efektowna oraz dobrze komponuje się z innymi roślinami, na przykład z jeżówkami, liliowcami czy zawilcami japońskimi. Również w otoczeniu innych traw prezentuje się ciekawie. Można ją posadzić w otoczeniu miskantów albo bambusów.
Jeśli planujecie złożenie ogrodu w stylu naturalistycznym, trawa pampasowa to właściwie „must have”. Dodaje egzotyki, a przy tym jest niezwykle efektowna, głównie z uwagi na dekoracyjne kwiatostany.

trawa z rolki

Trawa-pampasowa-w-ogrodzie

trawa z rolki

Trawa-pampasowa-’Splendid-Star’

trawa z rolki

trawa-pampasowa-’Pumila’

Comments are closed.