Moje TOP 10 traw ozdobnych – numer dwa – Imperata cylindryczna 'Red Baron’

Moje TOP 10 traw ozdobnych. Numer jeden – trawa pampasowa

13 lutego 2018
trawa z rolki

Zadbaj o trawnik po zimie

20 marca 2018

Moje TOP 10 traw ozdobnych – numer dwa – Imperata cylindryczna 'Red Baron’

trawa z rolki

Na mojej liście TOP 10 nie mogło zabraknąć Imperaty cylindrycznej ‘Red Baron’.

Otóż trawa ta urzekła mnie…kolorem. Intensywna czerwień doskonale ożywia ogród, zwłaszcza gdy nie mamy chęci czy cierpliwości do uprawy kwiatów.

Podstawowe informacje o tej trawie.

Trawa ta pochodzi z Azji, z terenów południowo-wschodnich tego kontynentu. Należy do rodziny wiechlinowatych. Nie jest zbyt wysoka, dorasta do 50 cm o wzniesionym pokroju i rośnie w luźnych kępach. Najpierw jej liście mają kolor zielony, potem wybarwiają się na czerwony. Lubi stanowiska słoneczne oraz gleby żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Dobrze radzi sobie także w półcieniu, jednak w wówczas liście nie wybarwiają się tak intensywnie. Nie jest trawą zbyt wymagającą w pielęgnacji. Co prawda trawa ta zakwita, nawet ma dość ciekawe kwiaty, jednak w naszych warunkach atmosferycznych dzieje się to bardzo rzadko.

Gdzie najlepiej prezentuje się trawa ‘Red Baron’?

Bardzo dobrze sprawdza się przy brzegach oczek wodnych i stawów, dobrze prezentuje się także na rabatach bylinowych. Efektownie wygląda na skalniakach lub rabatach żwirowych, oczywiście najlepiej w kompozycji z innymi roślinami. Z uwagi na to, że jest to trawa niezbyt okazała, można ją sadzić zarówno w dużych, jak i małych ogrodach. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach i może stanowić ozdobę tarasów.

Pielęgnacja trawy ‘Red Baron’

Podczas upałów należy regularnie nawadniać tę trawę. Wysuszenie sprawia, że liście wybarwiają się mniej intensywnie i nie jest wówczas już tak efektowna. Imperatę ‘Red Baron’ zasilamy wiosną nawozem wieloskładnikowym a jesienią kompostem. Co roku usuwamy nie tylko zeschnięte liście, ale także podcinamy kępy, aby lepiej się rozkrzewiały. Młode sadzonki należy okrywać na zimę słomą, igliwiem lub agrowłókniną. Starsze okazy są mrozoodporne. Niestety, taka trawa z rolki nie jest dostępna na Naszym rynku.

Niewątpliwie ta trawa powinna znaleźć swoje miejsce w ogrodzie, zwłaszcza dla przełamania jednolitych barw. Dobrze utrzymana wybarwia się naprawdę ciekawie, intensywnie i przez to jest niezwykle efektowna.

 

Comments are closed.