Pochodzą z Dalekiego Wschodu, gdzie rosną w stanie dzikim.

Istnieje około dwudziestu gatunków miskantów i bardzo wiele odmian. Najpopularniejsze gatunki spotykane w naszym kraju to:

– Miskanty chińskie (Miscanthus sinensis )

– Bardzo dekoracyjna trawa dorastająca do 2-3 metrów. Istnieje wiele różnorodnych odmian miskantów chińskich różniących się kolorami i pokrojem, dlatego jest to gatunek najbardziej lubiany przez ogrodników.

– Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus) –

Ma puszyste kwiatostany i jest nieco mniejszy od miskanta olbrzymiego. Trawa ta dorasta do 1,5 metra. Ponieważ silnie rozrasta się na boki, potrzebuje dużo przestrzeni. Liście miskanta cukrowego mają brązowe żebrowanie, jesienią przebarwiające się na kolor żółtobrązowy.

– Miskant olbrzymi (Miscanthus ×giganteus)

Trawa o szerokich i fontannowym pokroju. Dorasta nawet do 4 metrów. Jej wygląd jest dość egzotyczny, a wielkość sprawia, że dobrze prezentuje się jedynie w dłuższych ogrodach. Może występować jako soliter lub stanowić zieloną ścianę dla innych roślin.

trawa z rolki

miskant chiński

trawa z rolki

miskant cukrowy

trawa z rolki

miskant olbrzymi

 

 

 

 

 

 

 

Najciekawsze odmiany

‘Zebrinus’ – o zielonych liściach z żółtymi, poprzecznymi paskami;

– ‘Gracillimus’ – o wąskich, zielonych liściach o fontannowym kształcie.

– ‘Variegatus’ – posiada wąskie liście z podłużnymi paskami.

-‘Graziella’ – trawa ta kwitnie bardzo wcześnie, ma szerokie, zielone liście.

‘Purpurascens’ – liście tej trawy wybarwiają się jesienią na rudawy kolor. Osiąga wysokość do 1,5 metra.

‘Silberfeder’ – wzdłuż zielonych liści biegnie biały pasek. Kwitnie na srebrzysty kolor, a jego kwiaty tworzą puszyste wiechy.

Miskanty najlepiej sadzić na ciepłych i słonecznych stanowiskach, osłoniętych przed mroźnymi wiatrami. Lubią gleby przepuszczalne, dość żyzne i umiarkowanie wilgotne.  Są dość odporne na niskie temperatury, mogą zimować w gruncie. Jedynie w ciągu dwóch lat po posadzeniu wymagają okrycia. Uschnięte liście miskantów ścinamy dopiero wiosną. Pozostawiamy kępy około 10 cm nad ziemią.

Myśląc o trawach do ogrodu, nie sposób obejść się bez miskantów. Wyglądają atrakcyjnie, nawet zimą i nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

trawa z rolki

Miskant ‘Gracillimus’

trawa z rolki

Miskant ‘Graziella’

trawa z rolki

Miskant ‘Purpurascens’

trawa z rolki

Miskant ‘Zebrinus’

trawa z rolki

Miskant ‘Silberfeder’

trawa z rolki

Miskant 'Variegatus’

 

 

Comments are closed.