Kostrzewy, należące do rodziny wiechlinowatych, są stałym elementem naturalnych terenów zielonych.

trawa z rolki

Festuca-glauca

Wśród tych traw występują także kostrzewy ozdobne, które coraz częściej urozmaicają nasze rabaty.

Ponieważ odmian kostrzew jest bardzo wiele, zwrócę uwagę na ten najbardziej popularne i dekoracyjne.

 

Kostrzewa sina

(Festuca glauca)

Pisząc o kostrzewach do ogrodów należy wspomnieć o najbardziej popularnej. Tworzy kępki o ciekawym niebieskim zabarwieniu. Dorasta do wysokości około 30 cm, kwitnie z początkiem lata. Kwiaty tej trawy nie należą jednak do najładniejszych, dlatego najlepiej je usuwać. Kostrzewa sina lubi słońce i przepuszczalne, lekkie gleby. W szkółkach możemy spotkać liczne jej odmiany.

Kostrzewa olbrzymia

(Festuca gigantea)

Jeśli ktoś szuka okazałych kostrzew, może pokusić się o ten gatunek trawy. Kostrzewa olbrzymia dorasta do 100 cm wysokości i tworzy luźne kępy kwitnące latem. Ma soczyście zielony kolor. Lubi stanowiska słoneczne i próchnicze, wilgotne gleby.

Kostrzewa miotlasta

(Festuca scoparia)

Nazywana także „niedźwiedzim futrem” – tworzy zielone, jeżowate kopczyki, bardzo dekoracyjne. Lubi stanowiska zarówno słoneczne, jak i półcieniste. Świetnie sprawdza się jako trawa okrywowa. Radzi sobie na suchych glebach, a w środowisku naturalnym można ją napotkać w Pirenejach.

 

Kostrzewa ametystowa

(Festuca amethystina)

Trawa o drobnych, nitkowanych liściach w kolorze niebieskozielonym. Dorasta niekiedy nawet do 60 cm. Lubi stanowiska lekkie, dość suche i dobrze nasłonecznione.

 

Kostrzewy najczęściej wykorzystywane są do kompozycji z innymi roślinami lub trawami,mogą także służyć jako rośliny zadarniające lub obwódkowe. Niemal zawsze występują na skalniakach oraz w ogrodach naturalistycznych. Bardzo często stosowane są w aranżacjach miejskich. Nie są zbyt wymagające, zapewne dlatego, że w środowisku naturalnym występują dość powszechnie. Posiadają jednak specyficzny urok, dlatego są coraz częściej spotykane w bardziej formalnych ogrodach. Trawy te są bardzo wdzięczne w uprawie i nie wymagają specjalnych nakładów.

trawa z rolki

Festuca-scoparia

trawa z rolki

Festuca-gigantea

trawa z rolki

Festuca-amethystina

Comments are closed.