Kiedy wykonać wertykulację?

Wertykulacja trawnika

to zabieg polegający na płytkim pionowym nacinaniu darni. Ma on na celu usunięcie resztek starej, martwej darni, przypominającej filc. W warstwie filcu mogą rozwijać się grzyby i bakterie chorobotwórcze. Usunięcie filcu ułatwi przenikanie tlenu, światła, składników pokarmowych oraz wody do korzeni traw. Dzięki temu zwiększy się skuteczność podlewania i nawożenia trawnika.

wertkulator

Wertykulacja pomaga też zwalczyć chwasty i mech na trawniku. Mchy, porosty i rośliny płytko ukorzenione, podobnie jak warstwa filcu, utrudniają właściwe zaopatrzenie trawnika w substancje niezbędne do życia. Powierzchniowe nacinanie darni jest dla nich zabójcze, a jednocześnie nie uszkadza głębiej korzeniącej się trawy.

Wertykulację trawnika trzeba przeprowadzić przede wszystkim wczesną wiosną, po pierwszym koszeniu. Wówczas zabieg ten przyspieszy regenarację trawnika po zimie. Jeżeli w trakcie sezonu wegetacyjnego ponownie wytworzy się warstwa filcu, wertykulację powtarzamy późną jesienią. W trakcie sezonu możemy użyć szczotek do oczyszczania chodników. Sprawdzają się doskonale. Proszę pamiętać że położona i dobrze ukorzeniona trawa z rolki również będzie potrzebowała takich zabiegów.

regeneracja trawnika

 Zapraszamy do skorzystania z usług Naszej firmy

Comments are closed.