Dowiesz się jakie choroby najczęściej dotykają trawniki i w jaki sposób je rozpoznać.
W poprzednim artykule mogłeś przeczytać o czynnikach sprzyjających rozwojowi chorób na Twoim trawniku. Dzisiaj przybliżymy Ci niektóre z nich.
Czynniki sprzyjające rozwojowi tej choroby to duża wilgotność i wysoka temperatura. Najczęściej pojawia się po innych chorobach trawnikach. Osłabienie trawnika jest w tym przypadku czynnikiem bardzo mocno sprzyjającym tej chorobie. O błędach pielęgnacyjnych pisaliśmy poprzednio, jednak warto zwrócić uwagę czy nasz trawnik nie otrzymał zbyt dużej dawki azotu lub zbyt niskiej potasu. Zbyt wysokie pH gleby i zbierająca się woda także zwiększa ryzyko pojawienia się tej choroby trawy.
Jak ją rozpoznasz?
– Młode siewki na świeżo założonym trawniku usychają, a ich korzenie są porażone.
– Na Twoim trawniku pojawiają się puste placki
– Na źdźbłach pojawia się śluz
– Na Twoim trawniku występują przebarwienia od szarości do ciemnej czerwieni
– Nawet niewielki uraz mechaniczny powoduje wypadanie trawy.
Przede wszystkim zapobiegać.
Podstawą jest niedopuszczenie do pojawienia się choroby. Pamiętaj o zrównoważonym nawożeniu, sprawdzaj pH gleby, usuwaj nagromadzony w trawie filc, a trawę wysiewaj niezbyt gęsto i zgodnie z zaleceniami producenta.
To choroba cienistych trawników. Ciepło i wilgoć bardzo sprzyja rozwojowi tej choroby. Lubi gęste podłoże i zastoiska wodne.
Jak ją rozpoznasz?
– Twoja trawa nabierze szarawego kolorytu z powodu pojawiającego się nalotu na źdźbłach
Jak zapobiegniesz tej chorobie?
Koś trawę dość nisko, przeprowadzaj zabieg wertykulacji usuwający filc, postaraj się dostarczyć nieco światła słonecznego poprzez przycięcie drzew i krzewów znajdujących się w pobliżu.
Ta choroba może pojawić się na Twoim trawniku w przypadku zbyt jednorodnego nawożenia. Poza tym, podobnie jak w przypadku wymienionych wyżej chorób czynnikiem sprzyjającym jest nadmierna wilgoć i brak światła.
Jak rozpoznać czerwoną nitkowatość?
Charakterystycznym objawem są brązowe, jasne plamy, które po pewnym czasie zmieniają barwę na kolor żółty. W kolejnym etapie rozwoju na końcówkach źdźbła tworzą się różowe plechy, a trawnik zaczyna przybierać czerwony koloryt.
Zwróć uwagę na :
Zróżnicowane składniki nawozów oraz podobnie jak w poprzednich przypadkach skorzystaj z dobrodziejstwa wertykulacji.
Rozpoznasz ją po ciemnych grzybowych kręgach na trawniku. Czynnikami sprzyjającymi są piaszczyste podłoże oraz wiek trawnika. Na starszych darniach choroba pojawia się zdecydowanie częściej.
Jak z wieloma chorobami grzybowymi, tak i w tym przypadku należy dotrzeć do źródła skażenia i usunąć strukturę grzybnię, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Pomoże tutaj zabieg usuwający flic oraz aeracja. Po tym ostatnim zabiegu należy trawnik obficie podlać, aby woda wniknęła głęboko w podłoże.