Co sprzyja rozwojowi chorób Twojego trawnika ? – cz. I

Powiemy Ci, jakie choroby mogą nękać Twój piękny trawnik i co sprzyja ich rozwojowi.

Co sprzyja rozwojowi chorób trawnika?

Wbrew pozorom nawet zupełnie niewinne czynności wykonywane podczas rutynowej pielęgnacji mogą przyczynić się do rozwoju chorób trawy, jeśli robisz to nieumiejętnie.

Zły dobór mieszanki trawgrass-small

Rozwojowi chorób grzybowych trawnika sprzyja cień i wilgoć. To właśnie w takich miejscach dochodzi najczęściej do porażenia trawy grzybami. Dlatego, jeśli masz w ogrodzie takie miejsca i chcesz, aby tam znajdował się trawnik, musisz zastosować specjalną mieszankę traw do miejsc cienistych lub położyć trawę z rolki dedykowaną takim siedliskom.

Podlewanie trawnika – może robisz to źle?

Chorobom grzybowym sprzyja także nieumiejętne podlewanie. Zbyt obfite lub zraszanie trawy późnym wieczorem. Wówczas tworzą się zastoiska wodne w pierwszym przypadku, w drugim zaś woda nie ma szansy żeby odparować lub należycie wsiąknąć w podłoże.

Nawożenie trawnika – umiar wskazany

Powinieneś zwrócić także uwagę, aby nawozić trawnik odpowiednio często i w określonej gramaturze zalecanej przez producenta. Zarówno brak nawożenia trawnika, jak i przewożenie trawnika nie jest korzystne i może spowodować podatność na choroby.

Koszenie trawnika – nie dla wszystkich oczywiste

Może się wydawać, że koszenie jest czynnością banalną. Jednak zwróć uwagę na podstawowe zasady. Sprawdzaj ostrość noży w kosiarce. Zbyt tępe zamiast cięcia będą szarpać źdźbła, a tak osłabiona trawa znacznie szybciej podda się chorobom grzybowym. Nie koś także trawy zbyt nisko, ponieważ narażasz ją na osłabienie i przesuszenie. Korzystaj również z zabiegu zwanego wertykulacją, który usunie zbędny filc i sprawi, że zarówno woda, jak i nawozy będą lepiej przyswajalne. Mocna, zdrowa trawa łatwiej obroni się przed atakami chorób. W kolejnym artykule przybliżymy Ci najczęściej występujące choroby trawiące nasze trawniki.

Comments are closed.