Powiemy Ci, jakie choroby mogą nękać Twój piękny trawnik i co sprzyja ich rozwojowi.
Wbrew pozorom nawet zupełnie niewinne czynności wykonywane podczas rutynowej pielęgnacji mogą przyczynić się do rozwoju chorób trawy, jeśli robisz to nieumiejętnie.
Rozwojowi chorób grzybowych trawnika sprzyja cień i wilgoć. To właśnie w takich miejscach dochodzi najczęściej do porażenia trawy grzybami. Dlatego, jeśli masz w ogrodzie takie miejsca i chcesz, aby tam znajdował się trawnik, musisz zastosować specjalną mieszankę traw do miejsc cienistych lub położyć trawę z rolki dedykowaną takim siedliskom.
Chorobom grzybowym sprzyja także nieumiejętne podlewanie. Zbyt obfite lub zraszanie trawy późnym wieczorem. Wówczas tworzą się zastoiska wodne w pierwszym przypadku, w drugim zaś woda nie ma szansy żeby odparować lub należycie wsiąknąć w podłoże.
Powinieneś zwrócić także uwagę, aby nawozić trawnik odpowiednio często i w określonej gramaturze zalecanej przez producenta. Zarówno brak nawożenia trawnika, jak i przewożenie trawnika nie jest korzystne i może spowodować podatność na choroby.
Może się wydawać, że koszenie jest czynnością banalną. Jednak zwróć uwagę na podstawowe zasady. Sprawdzaj ostrość noży w kosiarce. Zbyt tępe zamiast cięcia będą szarpać źdźbła, a tak osłabiona trawa znacznie szybciej podda się chorobom grzybowym. Nie koś także trawy zbyt nisko, ponieważ narażasz ją na osłabienie i przesuszenie. Korzystaj również z zabiegu zwanego wertykulacją, który usunie zbędny filc i sprawi, że zarówno woda, jak i nawozy będą lepiej przyswajalne. Mocna, zdrowa trawa łatwiej obroni się przed atakami chorób. W kolejnym artykule przybliżymy Ci najczęściej występujące choroby trawiące nasze trawniki.