Ciekawostka o trawie z Super Bowl

Super Bowl to w Stanach Zjednoczonych niemal święto narodowe.

W tym dniu, nazywanym niekiedy Super Sunday, dwie najlepsze drużyny futbolu amerykańskiego walczą o mistrzostwo zawodowej ligi NFL (National Football League). Super Bowl to nie tylko okazja do kibicowania swojej drużynie, ale także występy światowej klasy gwiazd.

Naturalna trawa w obiekcie zamkniętym? To możliwe…

W tym roku Supeopeningdayr Bowl odbywało się w Glendale, w Arizonie, na krytym stadionie Uniwersytetu Phoenix. Uwagę, zarówno widzów, jak i specjalistów zwróciła… trawa. Soczyście zielona, zdrowa i naturalna, a mimo to znajdująca się w obiekcie zamkniętym.Padały pytania jak to możliwe, że naturalna trawa, ułożona z rolki, poradziła sobie w miejscu, gdzie nie ma dostępu naturalne światłounivofphx-grass-superbowl_1200x675_391108675509 słoneczne. Częsta wymiana murawy? A może specjalny gatunek „nie z tego świata”? Okazało się jednak, że cudów nie ma i trawa z rolki, znajdująca się w obiekcie należącym do Uniwersytetu Phoenix, otrzymuje odpowiednią dawkę promieni słonecznych. Nadziei upatrywano w częściowo rozsuwanym dachu, ale eksperci byli zgodni, że otwór nie jest wystarczająco duży, aby dostarczyć odpowiedniej ilości słońca.
Inżynierowie znaleźli na to inny sposób. Trawa z rolki została ułożona na ruchomym polu, które w ciągu dnia wysuwane jest na zewnątrz obiektu. Tam trawa rośnie w naturalnych warunkach, jest w pełni odsłonięta i otrzymuje odpowiednią dawkę słońca. Gdy zbliża się czas imprezy lub meczu, specjalne szyny wsuwają murawę wraz z podłożem do wnętrza obiektu. Brzmi niewiarygodnie? A jednak…

Kolos na stalowych kołUniversity-of-Phoenix-Stadium-00001achuofpfield03

Warto wspomnieć o wielkości tej niekonwencjonalnej konstrukcji. Powierzchnia ruchomego boiska to 234 metry szerokości i 403 metry długości. Wysokość przesuwanego obiektu to ponad metr, a jego ciężar sięga 8,5 tysiąca ton. Pole posiada 542 zestawykół, które toczą się wzdłuż 13 stalowych szyn wbudowanych w betonowe podłoże. 76 kół napędzanych jest przez jednokonne silniki elektryczne. 42 koła wyposażone są rolki prowadzące, aby utrzymać właściwy poziom na polu murawy, a podczas ruchu chowają się automatycznie do wnętrza konstrukcji. Dzięki temu pomysłowi inżynierów, Stadion Uniwersytecki w Phoenix, jako jeden z nielicznych stadionów krytych, może poszczycić się podłożem z naturalnej trawy.

Zobaczcie sami.

Comments are closed.