Topiary z trawy?

Topiary z trawy?

Topiary robią się coraz bardziej znane w naszym kraju.

Chociaż dla wielu termin ten jest wciąż zupełnie obcy. Słowo pochodzi z łacińskiego „Topiarus”, co można przetłumaczyć jako twórca krajobrazu. Obecnie tą nazwą określamy rzeźby z roślin. Dzięki dużej wprawie i inwencji twórczej powstają figury geometryczne lub bardziej dziwaczne formy, zdobiące nasz ogród. W wielu krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych tworzenie topiarów urosło do rangi sztuki. Artyści, specjalizujący się w tej dziedzinie dotychczas wykorzystywali wieczniezielone bukszpany, tuje, ostrokrzewy i cisy. Coraz częściej jednak sięgają po inny materiał roślinny albo mieszają różne gatunki, aby urozmaicić swoje dzieła.

W tym zacnym gronie znalazła się także trawa, zarówno z rolki

, jak i z siewu. Pomysł wydaje się być dość oryginalny i zapewne ciężko Ci wyobrazić sobie topiary z trawy rolowanej czy jakiejkolwiek. Tymczasem coraz popularniejsze stają się siedziska i geometryczne formy, które zdobią w sposób dość oryginalny ogrody. „Śniadanie na trawie” zaczyna nabierać nowego znaczenia, bo nie musi wiązać się z siedzeniem na kocu z podwiniętymi nogami. Ławki, kanapy, stoliki ogrodowe, a nawet fikuśne fotele mogą być pokryte trawą. Trawa może być także wykorzystywana do tworzenia typowo ozdobnych rzeźb niewątpliwie nadając oryginalności Twojemu otoczeniu.

Pierwsze topiary pojawiły się około 2000 lat temu w rzymskich ogrodach.

Równie długą historię mają one w Chinach i Japonii, znane bardziej pod nazwami penjing i bonsai. Te ostatnie stanowiły nieodzowny element japońskich ogrodów Zen. Elementy tego typu zdobyły w Europie popularność w XVI wieku i były wykorzystywane do formowania tarasów i obwódek. Wraz z nastaniem mody na naturalistyczne ogrody angielskie, popularność topiarów znacznie spadła, zwłaszcza wśród snobistycznej arystokracji, jednak na wsiach wciąż funkcjonowali ogrodnicy praktykujący to rzemiosło. W XX wieku topiary rozpowszechnił… Walt Disney odtwarzając w Disneylandzie postacie z filmów i kreskówek. Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Chinach, w 2008 roku urządzono nawet specjalną wystawę roślinnych rzeźb.

Od kilku lat twórcy topiarów wykorzystują jako materiał trawę. Zobacz sam, co można wyczarować z rolowanej i sianej trawy.

Zapraszamy Cię również do kolejnych artykułów na naszym blogu. Następny poświęcimy podbijającym serca miłośnikom ogrodów, zielonym dachom. Tam również zawitała trawa z rolki.

Kategorie

  • Pielęgnacja trawy
  • Porady
  • Trawa z rolki
  • Bez kategorii

Ostatnie wpisy

  • Trawnik
  • Ogród
  • Trawa z rolki
  • Trawa rolowana

Złóż zamówienie

Formularz online