Trawa z rolki

My wiemy, co w trawie piszczy !

Witamy w Fast Garden

Piękny, zadbany trawnik to wizytówka Państwa posesji ale także efekt Naszej wiedzy i pracy! Od lat staramy się pomagać Państwu uzyskać trawnik, który będzie nie tylko odzwierciedleniem wizji estetycznej, ale także trwałym miejscem różnego rodzaju relaksu, w tym sportu. Receptą na wszystkie bolączki związane z zakładaniem i pielęgnacją trawnika będą rozwiązania, jakie ma Państwu do zaoferowania Nasza Firma.

Trawa w rolkach

Fast Garden - dla tych co nie lubią czekać!

Pierwsze wzmianki o trawie z rolki

Szukając wzmianek o tym, jak to się stało, że trawa z rolki trafiła do powszechnego użytku, znaleźliśmy coś, co można uznać za pierwsze wykorzystanie darni wycinanej wraz z podłożem. Nie używano tego surowca do układania trawników, ale jako zadaszenie. Długą tradycję wykorzystywania trawy z rolki do okrywania dachów ma Islandia i Szwecja. W Stanach Zjednoczonych, po uchwaleniu ustawy w 1862 roku, osadnicy na Wielkich Równinach używali cegieł z wyciętej darni jako budulec i takim sposobem powstały całe domy darniowe. W tym czasie powstała pierwsza maszyna-pług do wycinania płatów wymyślona przez Johna Deere. W chwili obecnej urządzenia do wycinania trawy z rolki - John Dreere, znane są na całym świecie i każdy plantator o nich słyszał. Ów wynalazca był z zawodu kowalem, a jego pług do wycinania trawy z rolki zyskał przydomek „pług, który zniszczył równiny”. Pierwsze płaty wykorzystywane do budowy domków preriowych miały wymiary 60 x 30 x 15 cm. W chwili obecnej trawa z rolki ma zdecydowanie cieńsze paski, zapewne dlatego, że wykorzystywane są tworzenia trawników, na dachach, zaś trawa stanowi jedynie materiał dekoracyjny.

Trawa z rolki w Polsce

W Polsce pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1973, kiedy to w Gdańsku położono pierwszy trawnik z rolki. Pierwszym boiskiem wykonanym z trawy z rolki, a miało to miejsce w 1998 roku, było boisko Polonii Gdańsk. Podobno murawa była tak doskonała, że grający na nim Anglicy stwierdzili, iż nigdy wcześniej nie grali na tak dobrej trawie. Kolejne lata to już prawdziwy boom na ten produkt i w tej chwili jest ona już wykorzystywana powszechnie. Przede wszystkim trawa z rolki sprawia, że możemy cieszyć się zielenią trawnika niemal od razu. Poza tym unikamy wszelkich problemów związanych z nierównomiernym wysiewem, wydziobywaniem nasion przez ptactwo czy wypłukiwaniem przez wodę.

Trawa z rolki obecnie

Właściwie od kilkunastu lat funkcjonuje cały przemysł produkcji trawników z rolki. W zależności od wykorzystania, siedliska i intensywności eksploatacji, powstaje coraz więcej odmian tak, aby zaspokoić najwybredniejsze gusty.O innych zaletach takich trawników możecie przeczytać w naszych, pozostałych publikacjach BLOG Zakładanie trawników
Z siewu czy z rolki? Oto jest pytanie...

Porównanie trawników

Trawnik z siewu

Trawnik z siewu jest w miarę dobry po 8 tygodniach, a zatem na efekt musimy czekać stosunkowo długo. Nie nadaje się do zadarniania terenów na skarpach z uwagi na fakt, że deszcz łatwo wypłukuje nasiona. Wadą takiego trawnika jest to, że wraz ze wzrostem trawy kiełkują także chwasty, których nasiona znajdują się w ziemi. Często zdarza się, że część wyjedzą ptaki, wywieje wiatr lub spłucze deszcz. Trzeba robić dosiewki i na efekt gęstego trawnika możemy się nie doczekać.
Zdjęcie pokazuje trawnik po 10 tygodniach od siewu

Trawnik z rolki

Trawnik z rolki jest polecany tym, którzy chcą osiągnąć piękny efekt w szybkim tempie. Można się nim cieszyć już po rozłożeniu. Zaletą trawnika z rolki jest to, że przykrywa nasiona chwastów. Trawa z rolki najczęściej ma ok 15 miesięcy i jest systematycznie nawożona, podlewana i koszona. Można ją stosować na terenach o znacznym nachyleniu. Plusem jest także możliwość zakładania trawników nawet późną jesienią, ponieważ trawa z rolki jest odporniejsza na mróz.
Zdjęcie pokazuje trawnik z rolki. Natychmiastowy efekt